znak ČSR

Jistě víte , že v našem pohraničí se nacházejí betonové objekty , které měly sloužit k ochraně našeho státu . Nejsou jenom v pohraničí , narazíme na ně i okolo Prahy , či jako uzávěry důležitých komunikací .

Možná vás ale zajímá proč se někteří jedinci , třeba jako my se pouští do takových činností , jako je oprava a rekonstrukce dnes již více než 60 let starých betonových a leckdy notně zchátralých staveb?

Abych dokázal na tuto otázku odpovědět , ukáži vám několik fotografií .

pražská čára

tato fotografie je někdy z roku 1936 a je na ní můj dědeček

1939

1945

na těchto fotografiích , z roku 1939 a  ze září 1945 je opět můj dědeček , tentokrát i s babičkou.

Asi si říkáte , jak souvisí můj dědeček s babičkou s naším opevněním , ačkoliv je vidět že je v uniformě vojáka Československé armády trochu dlouho že?

 

S opevněním přišli do styku oba , děda již během prezenční služby v roce 1937 na úseku Měcholupy - Trnovany u Žatce jako dozor při stavbě opevnění a poté přidělením na Hlavní štáb - ŘOP.

 

O jeho práci se zmiňuje i publikace POHRANIČNÍ OPEVNĚNÍ NA OPAVSKU A BRUTÁLSKU - AVE1998 autorů Josef Durčák a Oldřich Gregar na straně 45.(stať filtroventilace)

Babička svou prací sekretářky na MNO Hlavní štáb ŘOP .

 Přijměte proto následující stránky jako vzdání holdu práci mých prarodičů .

 Pro ty zvídavější ještě několik obrázků .

 

 V roce 1982 dědeček zemřel , in memoriam obdržel hodnost plukovník .

V roce 1992 nebo1993 jsem některé jeho fotografie zapůjčil p.Stehlíkovi z tehdy VHÚ dnes HÚ AČR dodnes mi nebyly vráceny ...